Nasza oferta

Stomatologia estetyczna

Pojawienie się w stomatologii nowych materiałów i rozwój nowych technik dały dentystom możliwość tworzenia bardziej estetycznego od poprzedniego wyglądu zębów i dziąseł. W dążeniu do idealnego piękna chodzi o udoskonalanie wyglądu naturalnego, by uśmiech wyglądał zdrowo i estetycznie, ale nigdy sztucznie. Zabiegi stomatologii estetycznej pozwalają osiągnąć efekt Anti-Aging (efekt odmłodzenia twarzy).


→ Wybielanie zębów
jest to najpopularniejszy z zabiegów stomatologii estetycznej. Udoskonalany od ponad 60 lat przez amerykańskich stomatologów, jest całkowicie bezpiecznym i skutecznym sposobem na uzyskanie Hollywood Smile przez każdego z naszych pacjentów. Efekt wybielenia jest tym większy, im wyższa jest jakość techniki wybielania. Wykonujemy go z wykorzystaniem światła jako aktywatora dla środka wybielającego. Istotą tej techniki jest redukcja do minimum czasu wykonywania zabiegu, a oczekiwany rezultat jest widoczny natychmiast po jej zakończeniu.

→ Wybielania z wykorzystaniem światła
przebiega w następujący sposób: na samym początku dziąsła osłaniane są specjalnym koferdamem. Następnie na zęby aplikowany jest żel wybielający, który przez 30- 40 minut naświetlany jest zimnym światłem (technologia wyjątkowo łagodna dla zębów). Optymalna dawka światła i czas trwania wybielania kontrolowane są przez timer, w który wyposażona jest lampa. Na koniec wizyty zęby zabezpieczane są środkiem znoszącym nadwrażliwość pozabiegową, a zainicjowany proces wybielania trwa jeszcze przez kilkanaście godzin. W tym czasie nie wolno spożywać produktów silnie barwiących tzn. czerwonego wina, ciemnych soków owocowych (np. wiśniowy, z aronii), mocnej kawy i herbaty (także owocowej), jagód, buraków, czerwonego barszczu, coli. Aby utrwalić efekt wybielania, przez 72 godziny po zabiegu zalecana jest tak zwana "biała dieta", czyli pokarmy nie posiadające barwników. Jej nieprzestrzeganie skutkować może częściową lub całkowitą utratą efektu wybielania. Pacjentom zalecamy również rezygnację z palenia papierosów oraz unikanie gorących i zimnych pokarmów i napojów.

→ Licówki porcelanowe
Klasyczne metody wybielania nie znajdują zastosowania w przypadku zębów trwale przebarwionych ( po antybiotykach), lub gdy proces ten dotyczy pojedynczego zęba. Należy wtedy nakleić licówkę porcelanową, którą można także skorygować kształt zęba, jego ustawienie czy zmniejszyć szparę między zębami.

→ Licówka
tym różni się od klasycznej korony, że nie wymaga oszlifowania całego zęba, a jedynie zeszlifowania ok 1mm szkliwa od strony wargowej. Następnie w laboratorium protetycznym, dzięki nowoczesnym technologiom ostatnich lat, wykonuje się cienki płatek porcelanowy o odpowiednim kolorze i kształcie czyli licówkę, którą lekarz przykleja do zęba. Korony pełnoceramiczne Korony pełnoceramiczne są pierwszymi w kolejności koronami polecanymi w naszym Centrum. Wykonywane są one z Cerconu, potocznie nazywanego białym złotem ze względu na biokompatybilność, wysoką przezierność i dużą wytrzymałość na zginanie.

→ Przezierność
wysokie wymagania estetyczne stawiane uzupełnieniom protetycznym zainicjowały szereg badań prowadzących do znalezienia rozwiązania protetycznego, które najlepiej będzie naśladowało naturalne szkliwo zęba. Uzupełnienia pełnoceramiczne zaliczane są do najlepszych. Wysoki standard uzupełnienia uzyskiwany jest za sprawą zastosowania komputerów na każdym etapie ich projektowania i wytwarzania. Dzięki temu uzyskane uzupełnienie protetyczne wykazuje takie same cechy jak naturalny ząb, który jest na tyle transparentny, że światło przechodzi przez całą jego grubość. Podobny efekt przezierności jest przy uzupełnieniach pełnoceramicznych.

→ Biokompatybilność
w przypadku uzupełnień pełnoceramicznych w przeciwieństwie do koron porcelanowych na metalu nie ma efektu sinego dziąsła, w okolicy szyjki zęba. W środowisku jamy ustnej stopy metali stosowane w tradycyjnych uzupełnieniach protetycznych ulegają korozji, wykazując działania toksyczne. Za wywołanie korozji odpowiedzialne są jony metali nieszlachetnych, na które napalona jest porcelana w tradycyjnych koronach. Reakcją na jony są objawy alergiczne w postaci zaczerwienienia dziąsła. Przyczyną tego jest wnikanie jonów do otaczających tkanek miękkich. W przypadku uzupełnień pełnoceramicznych takie zjawisko nie zachodzi, gdyż cercon jest całkowicie obojętny dla tkanek organizmu. Poza tym, na powierzchni cerconu stwierdza się występowanie i kondensację płytki bakteryjnej w stopniu znacznie mniejszym niż w przypadku szkliwa, cementu lub jakiegokolwiek innego materiału służącego do odbudowy. Dzieje się tak dzięki idealnej gładkości powierzchni oraz elektrostatycznemu oddziaływaniu odlewu ze szkła ceramicznego.

→ Wytrzymałość
cercon ma tak dużą wytrzymałość na zginanie, że można z niego wykonywać także mosty, czyli uzupełnienia protetyczne zastępujące utracone zęby.

→ Mosty adhezyjne
Mosty te nie wymagają szlifowania pod korony zębów sąsiadujących z luką po brakującym zębie. Polecane są w przypadku pojedynczych braków zębowych, szczególnie w odcinku przednim i pozwalają osiągnąć doskonałe efekty estetyczne, gdyż brakujący ząb odtwarzany jest z porcelany lub materiału kompozytowego nowej generacji i przytwierdzany do powierzchni językowych (wewnętrznych) zębów sąsiednich za pomocą wytrzymałego i niezwykle trwałego włókna szklanego. Przeciwwskazaniem do stosowaniu mostów adhezyjnych są duże braki zębowe oraz pewne nieprawidłowości zgryzowe, które uniemożliwiają jego wykonanie. Innym ograniczeniem są przypadki, w których pacjenci zaciskają lub zgrzytają zębami. W naszym Centrum stosujemy mosty adhezyjne u pacjentów implantologicznych, jako tymczasowe uzupełnienie protetyczne w oczekiwaniu na osseointegrację implantu z kością.

→ Estetyczne wkładki koronowo - korzeniowe
Utracone tkanki zęba spowodowane opracowaniem zęba do leczenia kanałowego, lub mechanicznym złamaniem korony zęba wymagają odbudowy i wzmocnienia wkładem koronowo-korzeniowym, przed osadzeniem korony bądź mostu. W naszym Centrum preferujemy wkłady z włókna szklanego osadzanego na odpowiednim materiale kompozytowym. Zaletą jest moduł elastyczności wkładów z włókna szklanego, który jest bardzo zbliżony do modułu elastyczności zębiny, co powoduje, że zęby wzmocnione wkładami z włókna szklanego rzadziej ulegają pęknięciom i złamaniom.  Kolejną ich zaletą jest kolor odbudowy zrębu zęba na wkładzie z włókna szklanego oraz fakt, że światło może przenikać przez tą odbudowę podobne jak przez naturalny ząb. A jeśli założy się na niego koronę pełnoceramiczną, pozbawioną metalu, otrzymujemy rekonstrukcję zęba, która w całości przewodzi światło i we wszystkich warunkach oświetlenia zachowuje się jak naturalne zęby obok.

→ Wypełnienia inlay - onlay
Inlay i onlay to kosmetyczne wypełnienia w koronie zęba, które stosuje się w przypadku dużych ubytków. Stanowią one alternatywę dla wypełnienia w zębie wykonanego metodą tradycyjną. Umożliwiają dokładną rekonstrukcję kształtu anatomicznego (guzków, bruzd i punktów stycznych między zębami). Wykonywane są w laboratorium protetycznym, na podstawie pobranych wycisków, po opracowaniu ubytku. Dlatego potrzebne są 2 wizyty, aby założyć takie wypełnienie. Najczęściej są to wypełnienia szklano-porcelanowe i dlatego wysoce estetyczne i długotrtwałe ( ok 15lat żywotności tj 3xdłużej, niż kompozyty), odporne na ścieranie, a odbudowany ząb wygląda bardzo naturalnie.

→ Zabiegi chirurgii plastycznej na dziąsłach
Najczęstszym problemem z dziąsłami, z jakim zgłaszają się pacjenci poza stanami zapalnymi, to zbyt duże pokazywanie dziąseł w czasie uśmiechu (Gummy Smile) Likwidacja uśmiechu dziąsłowego wymaga skojarzonego leczenia ortodontyczno-periodontologicznego. Ortodonta wykonuje intruzję zębów, periodontolog wydłuża korony zębów poprzez wycięcie nadmiaru dziąsła i podpierającej go kości. Po wygojeniu wykonuje się pełnoceramiczne licówki. Drugim problemem jest recesja dziąsła czyli obnażenie fragmentu korzenia zęba, co często powoduje większą wrażliwość na ciepłe i zimne pokarmy, utrudnia utrzymanie higieny w zakresie recesji, ale przede wszystkim jest to często duży defekt estetyczny, jeśli pacjent ma wysoką linia uśmiechu, a obnażone dziąsło jest w strefie zębów przednich. Wykonujemy wtedy przeszczep błony śluzowej z podniebienia lub sterowaną regenerację tkanek. Kolejnym problemem jest przerost dziąseł po leczeniu aparatem stałym, jeśli zamykane są duże szpary między zębami, lub- najczęściej u dzieci- z powodu złej higieny. W tych przypadkach wykonujemy bezkrwawy rekonturing dziąseł przy pomocy noża odontosurge.